Polska: rosną ceny producentów

20-10-2021 10:26
W środę opublikowano porcję danych z Polskiego przemysłu. We wrześniu wartość produkcji przemysłowej rosła o 8,8 proc. r/r i choć wynik jest gorszy od poprzedniego odczytu, to kształtuje się powyżej prognoz. Więcej uwagi przykuwa jednak dynamika cen producentów. W ujęciu rocznym PPI urósł we wrześniu o 10,2 proc.
Polska: rosną ceny producentów

W krajowym przemyśle, w odróżnieniu od zagranicznego, nie widać istotnych problemów podażowych. Wprawdzie rezultat jest niższy od poprzedniego, ale należało tego oczekiwać w związku z efektem wysokiej bazy. Produkcja znajduje się powyżej trendu sprzed wybuchu epidemii COVID19, jednak największym zagrożeniem może się okazać wysoka inflacja cen producenckich. Te z kolei muszą zostać „przerzucone” na konsumentów, co może zmniejszać konkurencyjność. 

Złoty w środę jest nieco słabszy, ale trudno upatrywać w tym wpływu ww. odczytów. Na deprecjację PLN wpływ mają przede wszystkim tarcia polityczne, ale także niepewność związana z kolejnymi krokami RPP. 

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.