Polska: rekordy budownictwa

21-02-2022 10:26
Dane o sprzedaży detalicznej za styczeń rozczarowały w niewielkim stopniu. Odczyt na poziomie 10,6 proc. r/r (ceny stałe) jest jedynie 0,1 pkt. proc. niższy od prognoz. Wpływ na to mogła mieć przede wszystkim sprzedaż pojazdów. Znaczący mógł być tu efekt realizacji popytu na pojazdy jeszcze w 2021 roku (korzystniejsze rozwiązania podatkowe). W innych kategoriach wzrosty nie były jednak imponujące, a wzrost w ujęciu miesięcznym, to w dużej mierze efekt niskiej bazy z grudnia.
Polska: rekordy budownictwa

Pozytywnie zaskoczyła natomiast produkcja budowlano-montażowa. Jej wartość wzrosła w styczniu o 20,8 proc. r/r. Najwyższy w historii odczyt to w dużej mierze (jak to często w przypadku produkcji budowlano montażowej zimą) efekt pogodowy. Łagodny styczeń na tle mroźnego grudnia dał pole do bicia rekordów. 

W poniedziałek złoty radzi sobie dobrze, jednak na GPW nastroje są mniej optymistyczne. Notowania EUR/PLN oscylują wokół 4,5170, przy WIG20 zniżkującym o 0,7 proc. 
 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.