Polska: mieszane dane z przemysłu

21-06-2021 10:14
Opublikowana w poniedziałek paczka danych z polskiego przemysłu daje mieszany obraz sektora. Z jednej strony wzrost w ujęciu rocznym jest mniejszy od oczekiwań, z drugiej zaś w ujęciu miesięcznym spadek nie był aż tak duży jak oczekiwano.
Polska: mieszane dane z przemysłu

Całość danych należy jednak czytać z pewną dozą pesymizmu. Ekspansja sektora (29,8 proc. r/r) jest ograniczana (prog. 30,4 proc. r/r)  przez rosnące ceny surowców. O problemach z rosnącymi kosztami produkcji informowano już w ankietach koniunktury, ale odczyt PPI na poziomie 6,5 proc. r/r potwierdza, że sektor przemysłowy zmaga się z problemami po stronie podaży surowców. Minimalnie optymistycznie wygląda odczyt produkcji w ujęciu miesięcznym (spadek o 0,8 proc. vs prog. -1,5 proc.), jednak w dalszym ciągu poruszamy się po wartościach ujemnych. 

Dane pozostają bez większego wpływu na rynek. EUR/PLN jest nieco niżej przy 4,5485. WIG20 cofa się wyraźnie o 0,8 proc., na fali pogarszających się nastrojów na rynku akcji. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.