Pogłębiająca się dywergencja w polityce Fed-u oraz EBC

14-07-2023 09:59
Kurs EUR/USD od ponad tygodnia nieprzestanie rośnie. Notowania znajdują się powyżej 1,12, to poziom nie widziany od lutego 2022 roku. Zmiany na wykresie obrazują w jaki sposób rynek postrzega przyszłe działania Fed-u oraz EBC. Podczas gdy coraz mocniej do głosu dochodzą spekulacje o możliwym zakończeniu cyklu przez Fed na lipcowym posiedzeniu, EBC wciąż jest odbierany jako bank bardziej restrykcyjny. Potwierdził to wczorajszy protokół z ostatniego posiedzenia.

Wczorajsze dane na temat dynamiki cen producentów w USA jedynie wpisały się w dezinflacyjny trend i dołożyły swoją cegiełkę w procesie deprecjacyjnym dolara. Wskaźnik PPI wzrósł mniej niż oczekiwano, co jedynie wsparło głosy opowiadające się za zakończeniem procesu podwyżek stóp w USA.  Eurodolar urósł powyżej 1,12 co oznacza, że passa wzrostowa trwa nieprzerwanie od ponad tygodnia. Dzisiejszy poranek przynosi kosmetyczna korektę.

Podczas gdy dane o inflacji w USA podsyciły debatę wśród uczestników rynku na temat rychłego końca podwyżek, protokół z czerwcowego posiedzenia EBC przypomniał, ze sytuacja w strefie euro nie jest jeszcze tak komfortowa jak w Stanach Zjednoczonych. Uporczywa inflacja nadal budzi poważne obawy EBC. Na ostatnim posiedzeniu pojawiła się nawet pewna preferencja dla większego skoku stóp o 50 pb.

Jak już wiemy, inflacja w strefie euro okazała się dość uparta również w czerwcu. To efekty specjalne zapobiegły spadkowi wskaźnika bazowego. Rozwój sytuacji inflacyjnej w USA jest bardziej przekonujący, podczas gdy nie ma powodu, aby EBC wykazywał mniejsze zaniepokojenie.

W rezultacie rynek nadal zakłada jeszcze kilka podwyżek stóp przez EBC. Pierwsze obniżki kosztu pieniądza przez europejski bank są wyceniane bardzo ostrożnie, inaczej jest w przypadku Fed-u, gdzie szansa na pierwszy ruch w dół jeszcze w tym roku w ostatnim czasie ponownie wzrosła.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.