"Podwójny szczyt" na EUR/USD

03-01-2023 12:48
Dzisiejsze umocnienie USD sprawiło, że obraz na wykresie głównej pary walutowej zmienił się. Kurs przełamał lokalne wsparcie na 1,06 i zbliżył się do poziomu 1,05. Notowania wyrysowały potencjalną formację podwójnego szczytu, która wskazuje, że spadki mogą być jeszcze głębsze.
"Podwójny szczyt" na EUR/USD
Wykres EUR/USD, interwał dzienny, źródło: Oanda TMS Brokers

Para EUR/USD długo poruszała się w konsolidacji pomiędzy 1,07 a 1,06. Wynikało to w głównej mierze z okresu świateczno-norowocznego i braku jakiegokolwiek impulsu ze strony makro. Dzisiejsze spadki EUR/USD wynikają po części z silniejszego USD. Zniżki to również efekt słabszego euro, które traci ze względu na możliwy niższy odczyt inflacyjny w Niemczech (14:00). Poranne wskaźniki CPI dla poszczególnych „landów” u naszego zachodniego sąsiada pokazały niższe wartości od konsensusu, co rodzi spekulacje odnośnie niższych cyfr dotyczących dzisiejszego  CPI oraz HICP dla całego kraju.

Gdyby tak się stało, wówczas rynek zacznie wątpić w zapowiedzianą mocno restrykcyjną dalszą politykę EBC. Jeśli zatem zobaczymy zaskoczenie w dzisiejszych danych z Niemiec, wówczas przełamanie 1,05 jest jak najbardziej prawdopodobne.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.