Podsumowanie sesji azjatyckiej i nowojorskiej: 5 X

05-10-2020 08:04
Rynki w Azji wymazują piątkowy risk-off wywołany zdiagnozowaniem COVID-19 u prezydenta USA. Trump jeszcze dziś może wrócić do Białego Domu. USD i JPY tracą. GBP w stanie zawieszenia, gdyż brexitowe rozmowy na szczycie nie przyniosły przełomu.
Podsumowanie sesji azjatyckiej i nowojorskiej: 5 X
Podsumowanie sesji azjatyckiej i nowojorskiej: 5 X
  • Weekendowe nagłówki wskazują na to, że leczenie Trumpa przebiega w większości dobrze, z możliwością powrotu prezydenta do Białego Domu już dziś.
  • Rynki akcji w Azji rozpoczęły tydzień w pozytywnych nastrojach, wymazując piątkowe spadki. Japoński Nikkei225 rośnie o 1,3 proc., a koreański KOSPI zyskuje 1,5 proc. Giełda w Szanghaju pozostaje zamknięta do czwartku w związku z obchodami Święta Zmarłych w Chinach.
  • W poniedziałek rano rosną też futures na S&P500 (0,7 proc.) i DAX (0,6 proc.).
  • DXY lekko traci w obliczu poprawy nastrojów, co pozwala na odbicie walut ryzykownych (głównie NOK, SEK, AUD). Tylko jen traci do dolara – do 105,60. EUR/USD zaczyna tydzień przy 1,1730.
  • Sobotnie spotkanie premiera Wielkiej Brytanii Johnsona z szefową Komisji Europejskiej von der Leyen nie przyniosło przełomu w negocjacjach handlowych brexitu. GBP/USD zatrzymał się przy 1,2940.
  • Strony zgodziły się „co do znaczenia znalezienia porozumienia, jeśli to w ogóle możliwe, jako mocnej podstawy strategicznych stosunków UE i Wielkiej Brytanii w przyszłości”. Premier Wielkiej Brytanii Johnson wyznaczył 15 października jako termin na zawarcie porozumienia w sprawie brexitu, a obie strony zgodziły się na 11 dni „zintensyfikowanych” rozmów w celu sfinalizowania porozumienia. Oboje zauważyli również, że chociaż poczyniono postępy, kluczowymi kwestiami spornymi pozostają rybołówstwo, równe reguły gry i zarządzanie.
  • Lepsze nastroje podbijają ceny ropy naftowej – WTI rośnie o 2,5 proc. do 38 USD/b.
  • W temacie pakietu fiskalnego USA, Trump napisał na Twitterze ze szpitala, że umowa musi zostać zawarta. Przywódca większości w Senacie USA McConnell powiedział, że strony zbliżają się do siebie w negocjacjach.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.