PMI z Eurolandu: lockdownowa zapaść w usługach

03-12-2020 10:33
Finalne szacunki indeksów PMI dla sektora usługowego z Eurolandu potwierdzają recesję w sektorze spowodowana restrykcjami, jednak przedsiębiorcy z optymizmem patrzą w przyszłość i wiążą nadzieje z wprowadzeniem do obiegu szczepionek przeciw COVID-19.
Strefa euro: Composite PMI vs PKB; Źródło: IHS Markit
Strefa euro: Composite PMI vs PKB; Źródło: IHS Markit

W listopadzie PMI dla usług spadł do 41,7 z 46,9 w poprzednim miesiącu. Odczyt jest nieco lepszy od pierwotnie raportowanych 41,3. PMI Composite wypada lepiej – 45,3 – dzięki podtrzymaniu ekspansji sektora przemysłowego, którego nie objął lockdown.

„Co zachęcające, oczekiwania dotyczące wzrostu podniosły się, ponieważ rozwój szczepionek napędza optymizm, że życie może zacząć wracać do normy w 2021 r.” - powiedział Chris Williamson, główny ekonomista IHS Markit. To pomoże popytowi, „chociaż oczekuje się, że wysoki stopień ostrożności utrzyma się przez jakiś czas” - powiedział.

Dane ogólnie są pokrzepiające, sugerując stopniowe odbicie aktywności i mocny start w 2021 rok. Sporo jednak będzie zależeć od tempa dystrybucji szczepionek i potwierdzenia ich skuteczności. Poprawa perspektyw strefy euro może być ważnym czynnikiem wspierającym aprecjację EUR na początku roku, biorąc pod uwagę, że poprawa wskaźników makro wyciszy obawy o pogłębienie luzowania EBC, szczególnie w kontekście dalszych obniżek stóp procentowych.

EUR/USD cofa się do 1,2105 po porannej próbie pociągnięcia wzrostów wyżej, ale kurs nie podołała 1,2140.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.