PMI w strefie euro najwyższy od ponad 3 lat

21-05-2021 10:16
Wartość wskaźnika Composite PMI dla strefy euro wyniosła 56,9 pkt. i była najwyższa od 39 miesięcy. Oczekiwania kształtowały się na poziomie 55,1 pkt. Według wstępnych danych wartość wskaźnika dla sektora przemysłowego wyniosła 62,8 pkt. (prog. 62,5 pkt.), a dla sektora usługowego 55,1 pkt. (prog. 52,5 pkt.).
PMI w strefie euro najwyższy od ponad 3 lat

Composite PMI dla strefy euro, źródło: IHS Markit

Composite PMI dla strefy euro, źródło: IHS Markit

Uwolnienie popytu w Europie po okresie epidemicznych ograniczeń skutkuje najwyższą dynamiką zamówień na dobra i usługi od 15 lat. W przypadku usług widoczne jest zwiększone zapotrzebowanie na pracowników, co skutkuje odbiciem subindeksu zatrudnienia. Problem po stronie logistyki dostaw (niedobór kontenerów, ograniczona podaż surowców) utrudnia wytwarzanie dóbr w przemyśle, jednak stale zwiększający się portfel zamówień pozwala menedżerom utrzymać dobre nastroje.

Całość danych jest pozytywna i pozwala szacować, że dalsze luzowanie epidemicznych ograniczeń będzie korzystnie wpływało na nastroje rynkowe. EUR/USD osłabia się jednak minimalnie na przestrzeni dnia. Kurs oscyluje wokół 1,2215.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.