PLN: podążając za dużymi

16-11-2020 10:25
EUR/PLN zmierza w stronę zeszłotygodniowych dołków przy 4,46, gdyż silny pro-ryzykowny sentyment z rynków zewnętrznych dominuje w przestrzeni emerging markets. Brak decyzji o wprowadzeniu narodowej kwarantanny niweluje premię za ryzyko na polskich aktywach.
PLN: podążając za dużymi

Jak wspominałem w Komentarzu Porannym, z perspektywy rynków nie wirus jest powodem do obaw, a skutki gospodarcze, jakie za sobą niesie. Stąd złoty pozostaje względnie niewrażliwy na nowe statystyki liczby zachorowań i zgonów w Polsce. Przy giełdach świecących się na zielono i taniejącym USD, popyt na aktywa emerging markets dosięga także i PLN.

Mimo to dalej jestem sceptyczny do szans na silniejsze umocnienie złotego. Jeśli kapitał faktycznie ma szeroko płynąć na EM, Polska może dużo z tego nie dostać przez covidowe ryzyka. W 4,46 widziałbym wsparcie hamujące aprecjację, jeśli nie nawet stanowiące podstawę dla taktycznego kupna EUR/PLN przez co bardziej pesymistycznie nastawiony kapitał hedgingowy.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.