PLN: odreagowanie

12-10-2020 12:14
Złoty podążą za nastrojami na rynkach zewnętrznych, więc korekta EUR/USD z powrotem do 1,18 wywiera presję na odreagowanie piątkowego umocnienia PLN, ale też i innych walut emerging markets.
PLN: odreagowanie
PLN: odreagowanie

EUR/PLN odbija ponad 4,47, choć w ogólnym ujęciu złoty jest mocniejszy względem średnich poziomów z ubiegłego tygodnia.

Wszystko będzie zależeć od rozwoju apetytu na ryzyko na rynkach zewnętrznych, a zatem przede wszystkim należy śledzić rozwój sytuacji wokół wyborów w USA i częściowo wokół brexitu.

Druga fala COVIDu w Polsce jest na dalszym planie. Zarządzone restrykcje nie uderzają istotnie w aktywność gospodarczą. Nie ma jeszcze dyskusji o wprowadzaniu lockdownu w rejonach ognisk zachorowań, a ogólnokrajowy lockdown jest rozwiązaniem, którego władze (nie tylko w Polsce) będą jak najdłużej unikać.

Niezależnie od racjonalnej oceny sytuacji, nie można całkowicie ignorować, że inwestorzy wykazują większą skłonność do redukcji ekspozycji na aktywa rynków wschodzących w obliczu najmniejszych wątpliwości. Nawet jeśli druga fala pandemii jest powszechnym ryzykiem w całej Europie.

Bez istotnego czynnika ryzyka EUR/PLN powinien zatrzymywać wzrosty przed 4,49, a strefa 4,48-4,49 jest rejonem dla taktycznej sprzedaży z krótkookresowym celem przed 4,45.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.