PLN: inflacja bazowa potwierdzona

16-04-2021 14:26
W marcu inflacja bazowa w Polsce wyniosła 3,9 proc. (zgodnie z wcześniejszymi szacunkami) i była o 0,2 pkt. proc. wyższa niż w lutym.
PLN: inflacja bazowa potwierdzona

Inflacja w Polsce mierzona wskaźnikiem CPI, źródło: TMS Brokers, GUS

Inflacja w Polsce mierzona wskaźnikiem CPI, źródło: TMS Brokers, GUS

W marcu inflacja bazowa jeszcze mocniej oddaliła się od celu inflacyjnego NBP. Prezes NBP podkreśla jednak, że wzrost cen ma charakter niezależny od działań RPP, toteż nie należy spodziewać się zmiany parametrów polityki pieniężnej.

Ze szczegółów badania GUS wynika, że największy wpływ na zmianę cen w marcu 2021 roku względem poprzedniego odczytu miały paliwa do środków transportu. Do wzrostu cen na stacjach paliw raczej nikogo nie należy przekonywać, a wpływ na to miał przede wszystkim wzrost ceny ropy naftowej na światowych rynkach. Nie bez wpływu pozostały inne kategorie, głównie usługi telekomunikacyjne, odzież, a także ceny mięsa.

Rynek złotego jest w piątek bardzo stabilny i reaguje przede wszystkim na poprawę globalnych nastrojów ignorując przy tym lokalne czynniki. Notowania EUR/PLN znajdują się przy 4,5510.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.