PKB strefy euro lepsze od oczekiwań

02-02-2021 11:23
Minimalnie lepsze dane docierają na rynek z europejskiej gospodarki. Dynamika PKB w strefie euro w ujęciu rocznym wyniosła -5,1 proc. r/r, podczas gdy rynek spodziewał się wyniku -5,3 proc. r/r.
PKB strefy euro lepsze od oczekiwań

W ujęciu kwartalnym PKB strefy euro skurczyło się o 0,7 proc. vs -0,9 proc. kw/kw oczekiwane. Poprzedni odczyt został zrewidowany w dół do poziomu 12,4 proc.

Dane jednoznacznie pokazują, że druga fala (tzw. jesienna fala) epidemii mocno zdusiła aktywność gospodarczą w strefie euro. Sytuacja zdrowotna wywołała konieczność wprowadzenia znaczących restrykcji gospodarczych, które z kolei przełożyły się na ograniczenie działalności wielu przedsiębiorstw i bezpośrednio przyczyniły się do spadku PKB.

Patrząc na jaśniejszą stronę medalu, rynek dostrzega, że recesja jest minimalnie płytsza niż pierwotnie zakładano, a przynajmniej jeden sektor – przemysłowy – stoi twardo na nogach. To dobry prognostyk na kolejne kwartały, gdyż na horyzoncie czai się już gigantyczny fundusz odbudowy, który ma napędzić europejską gospodarkę.

Na przeszkodzie staje obecnie jedynie proces szczepień, który przebiega nazbyt powolnie. Uważamy jednak, że nastawienie rynku jest zbyt pesymistyczne, a w krótkim czasie może pojawić się więcej pozytywnych informacji (zwiększenie dostaw szczepionek, szybsza dystrybucja, dopuszczenie nowych produktów do użytku), które napędzą rajd ryzyka na rynkach finansowych, a realnej gospodarce dadą większe pole do luzowania restrykcji.

Przed południem spada kurs EUR/USD, który wyraźnie przebił wsparcie z okolicy 1,2060 pkt. i cofa się już w okolice 1,2037. Trudno jednak doszukiwać się tutaj reakcji na dane. 

Notowania EUR/USD, interwał: H1, źródło: TMS BrokersNotowania EUR/USD, interwał: H1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.