Pesymizm rynków wschodzących

22-01-2021 13:46
Waluty krajów Europy Środkowo-Wschodniej znalazły się w piątek pod presją pogorszenia nastrojów na rynkach. Pesymizm napłynął na FX z rynku akcji i spowodował ucieczkę od ryzykownych walut.
Pesymizm rynków wschodzących

Najsłabiej w stosunku do euro wypada polski złoty, który na chwilę wybił się powyżej 4,54 za jedno euro. Kurs wrócił jednak poniżej tego poziomu, choć nadal znajduje się w górnej granicy przedziału. Kurs GBP/PLN wynosi w piątek 5,10 i jest 0,1 proc. niższy od poziomu odniesienia. Dolar jest droższy o około 0,3 proc., z kursem USD/PLN w okolicy 3,7330.

Podobne tendencje obserwujemy w całym regionie. EUR/CZK znalazł się 0,2 proc. wyżej i wynosi 26.15 pkt., a kurs EUR/HUF rośnie o do 357,9 pkt. Pod silną presją znalazły się waluty surowcowe. Rubel traci ponad 1,4 proc. względem dolara.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.