Ostatnie wypowiedzi z Fed przed okresem "blackout"

19-04-2023 15:15
W tym tygodniu wielu przedstawicieli Fed-u wypowiada się w sprawie polityki moentarnej, inflacji i danych makro. Jest to szczególnie ważne, bo niebawem rozpoczyna się okres „blackout” (w sobotę), w którym to decydenci nie mogą publicznie wygłaszać swoich opinie w powyższych sprawach. Wczoraj głos zabrali Bostic oraz Bullard.

Prezes Fed z Atlanty Raphael Bostic powiedział we wczorajszym wywiadzie, że opowiada się za jeszcze jedną podwyżką stóp, a następnie za utrzymaniem ich powyżej 5 proc. przez jakiś czas, ponieważ inflacja pozostaje zbyt wysoka. Dodał, że Fed ma  jeszcze wiele pracy do wykonania. Jego zdaniem kolejny ruch  . Bostic zauważa również, że Rezerwa Federalna będzie musiała przez pewien czas utrzymać te poziomy kosztu pieniądza i obserwować, jak restrykcyjna polityka monetarna „przepływa” przez gospodarkę i ponownie sprowadza inflację w kierunku celu. W jego wypowiedzi brakuje jakichkolwiek przesłanek o możliwym cieciu stóp w tym roku czy na początku 2024 roku. Odniósł się on również do stanu bankowości w USA określając go jako „stabilny”.

Z kolei prezes Fed z St Louis James Bullard powiedział, że obawy o recesję są przesadzone i nadal opowiada się za dalszymi podwyżkami stóp. Dodał, że "Wall Street jest bardzo zaangażowana w „ideę” recesji w II połowie roku. Bullard powiedział, że nie zgadza się z prognozą Fed, ujawnioną w ostatnich „minutes”, o łagodnej recesji jeszcze w tym roku. Powiedział, że rynek pracy wydaje się po prostu bardzo, bardzo silny. Silny rynek pracy wspiera konsumpcję, dlatego też perspektywy gospodarcze są na ten moment dobre.  

Na ten moment Kontrakty terminowe na Fed Fund wciąż wyceniają 88 proc. szans na podwyżkę o 25 pb w maju. Wyceniają szczyt cyklu na poziomie 5,275% proc. w czerwcu, a następnie obniżkę stóp o łącznie 50 bps do końca roku.

Aktualnie para EUR/USD kwotowana jest w okolicach 1,0950. Wyjście nad 1,10, które miało miejsce w ubiegłym tygodniu było jak na razie chwilowe.

Jutro głos zabierze John Williams – szef Fed z Nowego Jorku a także Christopher Waller – członek zarządu Fed, a także Loretta Mester z oddziału z Cleveland. Swoją opinię wyrazi również w czwartek Michelle Bowman – członkini zarządu Fed i Raphael Bostic – z Atlanta Fed. W piątek z kolei przemawiać będzie Patrick Harker (Filadelfia) oraz Lisa Cook z zarządu Fed. Jeszcze dziś późnym wieczorem naszego czasu głos zabierze Austan Goolsbee z Chicago.

Naszej uwadze nie powinna również umknąć jutrzejsze przemówienie Janet Yellen w sprawie relacji gospodarczych na linii USA-Chiny.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.