Odczyty PMI w okolicy oczekiwań

22-01-2021 09:44
Instytut IHS Markit opublikował w piątek dane PMI dla Francji oraz Niemiec. Tradycyjnie już, lepiej wypadły odczyty dla sektora przemysłu, aniżeli sektora usług.
Odczyty PMI w okolicy oczekiwań

Sektor przemysłowy zarówno we Francji jak i Niemczech trzyma się stabilnie z odczytami PMI na poziomie odpowiednio 51,5 pkt. i 57 pkt. Oba wskaźniki znalazły się w okolicy konsensusu prognoz. Sektor usług niezmiennie cierpi, na co wpływ mają obostrzenia pandemiczne. Wartość odczyty dla Niemiec wyniosła 46,8 pkt., a dla Francji 46,5 pkt.

Duży wpływ na brak optymizmu menedżerów z sektora usług ma powolny proces szczepień, który implikuje utrzymywanie ograniczeń przez dłuższy czas. Z pewnością w ankietach nie uwzględniona jest czwartkowa wypowiedź Angeli Merkel, która zapowiedziała, że do końca sierpnia, wszyscy chętni w Niemczech zostaną zaszczepieni. Gdyby kanclerz udało się spełnić obietnicę, byłby to prawdziwy gamechanger. Na chwilę obecną jednak w ankietach ujmowana była zapowiedź utrzymywania epidemicznych ograniczeń do końca kwietnia.

W ostatnich minutach, euro wyraźnie poprawiło swoją pozycję. Kurs EUR/USD znajduje się w okolicy poziomów zamknięcia kwotowań z czwartku, choć wcześniej znajdował się nieco niżej.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.