Obawy gospodarcze wpływają na USD

04-04-2023 15:42
Rynek walutowy coraz bardziej obawia się o gospodarkę USA. Po ostatnich zawirowaniach w sektorze bankowym pozostaje pewna niepewność co do tego, w jakim stopniu może to mieć negatywny wpływ na akcję kredytową w USA, co doprowadziłoby do dalszego schłodzenia gospodarki. Oczywiście takie publikacje danych jak wczorajszy indeks ISM dla sektora produkcyjnego podsycają takie obawy. Wskaźnik spadł bardziej niż oczekiwano do 46,3 pkt.

Jeśli pojawią się sygnały, że gospodarka USA znacznie się ochładza, rynek może poczuć się utwierdzony w swoim założeniu, że amerykański bank centralny może zacząć obniżać stopy procentowe w drugiej połowie roku, podczas gdy na przykład EBC nadal przyciąga uwagę dość jastrzębimi komentarzami, więc obniżki stóp nie odgrywają na razie większej roli.

Trudno się zatem dziwić, że USD ma obecnie problemy. W ciągu tygodnia mają zostać opublikowane kolejne dane gospodarcze, które mogą znacząco popchnąć USD w jedną lub drugą stronę. Po rozczarowującym indeksie ISM dla sektora produkcyjnego prawdopodobnie interesujące będzie to, co dzieje się w sektorze usług (środa).

W piątek z kolei poznamy raport z rynku pracy. Mimo, że dane prawdopodobnie będą wskazywać na stosunkowo „ciasny” rynek pracy, raport musiałby być prawdopodobnie fenomenalny, aby rozwiać obawy gospodarcze na rynku. Oczywiście nie można tego wykluczyć ale bardziej realnym scenariuszem jest lekkie pogorszenie wyników. Jeśli dane makro z USA będą rozczarowywać, dalsza deprecjacja „zielonego” będzie postępować a osiągnięcie przez kurs EUR/USD poziomu 1,1 jest tylko kwestią czasu.

Wykres EUR/USD, interwał dzienny, źródło: Oanda TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.