Nowe obostrzenia niegroźne dla gospodarki

07-12-2021 13:54
Minister zdrowia ogłosił we wtorek nowe obostrzenia w związku z niepokojącą sytuacją epidemiczną. Zmiany w mojej opinii są dość neutralne dla gospodarki i nie powinny odbijać się zarówno na wynikach spółek giełdowych, ani na sytuacji makroekonomicznej. Działania rządu są neutralne dla gospodarki, co zdawało się również wybrzmiewać z ust ministra Niedzielskiego, w związku z czym wszystkie dotychczasowe prognozy (wzrostu gospodarczego, inflacji) utrzymane są w mocy.
Nowe obostrzenia niegroźne dla gospodarki

Zgodnie z zapowiedzią ministra Niedzielskiego:

- limit osób w miejscach publicznych zostanie zmniejszony do 30 proc. obłożenia, przy czym nie dotyczy to osób zaszczepionych. 
- od 15 grudnia zamknięte będą dyskoteki i kluby, przy czym nie dotyczy to imprez sylwestrowych
- od 15 grudnia obowiązkowe będą testy dla domowników mieszkających z osobą zakażoną COVID19, dotyczy również osób zaszczepionych
- zdalna nauka w szkołach podstawowych i średnich w okresie 20 grudnia – 9 stycznia
- możliwość domagania się negatywnego wyniku testu pracowników przez pracodawców 
- od marca przyszłego roku obowiązkowe szczepienia medyków, nauczycieli oraz służb mundurowych. 

Kilkanaście minut po oficjalnej konferencji indeks WIG20 zyskuje niemal 2 proc., a złoty traci nieco względem głównych rywali. Kurs EUR/PLN opiewa na 4,5904. 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.