Nowe maksima rentowności amerykańskich 10-latek

07-02-2022 10:07
Amerykański rynek akcji wydawał się nieco zdezorientowany po publikacji piątkowych danych na temat rynku pracy w USA w styczniu. Ze względu na rekordowo silną styczniową falę zarażeń COVID-19 w styczniu oczekiwania ekonomistów wobec danych na temat zatrudnienia w tym miesiącu były raczej stonowane. I co prawda stopya bezrobocia lekko podbiła do 4 proc., ale styczniowy wzrost liczby zatrudnionych w sektorze pozarolniczym o 467 tysięcy osób oraz bardzo znaczące rewizje danych za listopad (z +199 tys. do +510 tys.) oraz grudzień (z+249 tys. do +647 tys.) jednoznacznie pokazywały siłę tamtejszego rynku pracy.
Nowe maksima rentowności amerykańskich 10-latek

Do przedcovidowego poziomu zatrudnienia z lutego 2000 (152,5 mln osób) brakowało w styczniu jeszcze 2,9 mln (149,6 mln osób). Te „dobre” dane miały oczywiście dwuznaczną wymowę – silny rynek pracy to sygnał zdrowia gospodarki, ale równocześnie presja na FED by pospieszyć się z zaostrzaniem polityki pieniężnej – więc wyniki piątkowej sesji były na Wall Street dwuznaczne: Nasdaq Composite wzrósł o 1,58 proc., a S&P 500 o +0,52 proc., ale średnia przemysłowa Dow Jonesa spadła o 0,06 proc.

Z interpretacją tych danych nie miał natomiast problemów amerykański rynek obligacji skarbowych. Piątkowy wzrost rentowności tamtejszych 10-latek wyniósł ją na najwyższy poziom od stycznia 2020. Dziś rano rentowności lekko spadały (1,907 proc.). Tamtejsze 2-latki po raz pierwszy od 2 lat przekroczyły 1,3 proc. W Azji dziś rano na najwyższy poziom od 3,5 roku wyszła rentowność 10-latek w Korei Południowej.  
W Chinach zakończyły się obchody tamtejszego nowego roku w kalendarzu księżycowym i Shanghai Composite odbił w górę o +2,03 proc. Na drugim biegunie były akcje w Indiach, gdzie SENSEX 30 stracił dziś 1,93 proc. Swe nowe, przynajmniej roczne maksima ustanowiły dziś indeksy giełd w Singapurze i Indonezji, przy czy w tym ostatnim przypadku był to historyczne rekord.

Cena ropy naftowej oscylowała w okolicach najwyższych od 2014 roku poziomów. W piątek nowe historyczne rekordy ustanowiła cena kontraktów na prawa do emisji dwutlenku węgla w UE. Kurs tych kontraktów jest obecnie 20-krotnie wyższy niż jeszcze 5 lat temu.

Kurs EUR/USD lekko korygował bardzo silny wzrost z okresu poprzednich 6 sesji.
Kurs BTC/USD rósł po raz kolejny (+2,4 proc.) dziś rano.

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.