Niemcy: produkcja przemysłowa rośnie o 0,2 proc. m/m

09-01-2023 13:31
Niemiecka produkcja przemysłowa wzrosła nieznacznie o 0,2 proc. w listopadzie w porównaniu z październikiem. Oznacza to, że produkcja jest nadal dość stabilna pomimo spadku popytu od wiosny, ponieważ firmy wciąż mają duży portfel zamówień. Ponadto produkcja w sektorach energochłonnych nie kontynuowała spadków. Dzisiejsze dane wspierają oczekiwania, że niemiecka gospodarka nie skurczyła się w czwartym kwartale ubiegłego roku. Jednak w dalszym ciągu prognozowane jest lekkiego skurczenie się PKB w pierwszej połowie tego roku.
Niemcy: produkcja przemysłowa rośnie o 0,2 proc. m/m
Produkcja przemysłowa w Niemczech, zmiana m/m, źródło: Bloomberg

Pomimo wysokich cen energii i zauważalnego osłabienia popytu, niemiecki przemysł utrzymywał swoją produkcję na stabilnym poziomie. Po umiarkowanym spadku w październiku, produkcja przemysłowa w listopadzie ponownie nieznacznie wzrosła o 0,2 proc., podczas gdy w sektorze wytwórczym wzrosła nieco mocniej o 0,5 proc.. Produkcja budowlana spadła o 2,2 proc..

Duża część wzrostu miesiąc do miesiąca wynikała z wyższej produkcji w sektorze motoryzacyjnym, gdzie produkcja wzrosła o ponad 5 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, kontynuując tendencję wzrostową obserwowaną od wiosny ubiegłego roku, co wskazuje na poprawę sytuacji w zakresie podaży półproduktów.

Wysokie zaległości w zamówieniach będą w najbliższych miesiącach nadal zapobiegać pełnemu wpływowi wyraźnie słabszego popytu na produkcję. Tym samym w czwartym kwartale ubiegłego roku przemysł prawdopodobnie pomógł zapobiec kurczeniu się niemieckiej gospodarki mimo wszystkich przeciwności (Federalny Urząd Statystyczny poda w piątek wstępne wskazania dotyczące PKB w czwartym kwartale). W pierwszej połowie tego roku produkcja raczej nie będzie jednak w stanie całkowicie oddzielić się od słabszego popytu, co prawdopodobnie będzie jednym z powodów, dla których gospodarka naszych zachodnich sąsiadów będzie się wtedy lekko kurczyć.

Dziś od rana euro zyskuje względem dolara. Para EUR/USD rośnie i zbliża się do poziomu 1,07 gdzie przebiega istotny opór techniczny wyznaczony przez szczyty z ostatnich tygodni. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.