Nerwowe rynki

27-01-2021 14:47
Awersja do ryzyka rozlewa się po rynkach, nasilając się wraz ze zbliżaniem się do otwarcia sesji na Wall Street. Nie ma jednoznacznej przyczyny przeceny, a raczej mamy do czynienia z szerokim odejściem od ryzykownych aktywów i wymazywanie wczorajszego odbicia. Ponad jednoprocentowe spadki w Europie wywierają presję na handel po drugiej stronie Atlantyku – futures na S&P500 spada o 1 proc.
Nerwowe rynki

Na rynkach nie brakuje mniejszych punktów zapalnych, które oddzielnie nie generowałyby takiej awersji do ryzyka, ale razem tworzą niewygodne otoczenie dla utrzymywania pozycji. Bliskość końca miesiąca dodatkowo wymaga chęć do odchudzania portfeli inwestycyjnych. Na tematy dnia składają się niepewność wokół decyzji FOMC, sezon wyników (dziś m.in. Apple, Boeing, Facebook, Tesla) oraz spór między UE a firmą Astra/Zeneca.

Na FX mamy odnowienie siły USD, zarówno wobec głównych walut, jak i rynków wschodzących. ZAR i MXN są pośród najsilniej przecenianych. W G10 presja skupia się na NOK, AUD i NZD. EUR/USD jest na dziennych minimach przy 1,2104.

Złoty także traci z EUR/PLN windowanym do 4,5530. USD/PLN przełamuje 3,76. GBP/PLN testuje 5,15 i jest najwyżej od maja.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.