Najniższa od 13 lat liczba domów sprzedanych w USA na rynku wtórnym w październiku br.

21-11-2023 17:57
Na rynku wtórnym w USA w październiku br. sprzedaży domów mieszkalnych wyniosła po annualizacji 3,79 mln sztuk wobec 3,95 mln miesiąc wcześniej i prognoz na poziomie 3,91 mln sztuk. To najniższy poziom od sierpnia 2010 roku. Roczna dynamika sprzedaży wyniosła -14,6 proc. i była najwyższa od maja ub.r. Trwająca od października 2020 fala spadku poziomu sprzedaży domów mieszkalnych na rynku wtórnym w USA przypomina tą rozpoczętą we wrześniu 2005.
Najniższa od 13 lat liczba domów sprzedanych w USA na rynku wtórnym nieruchomości mieszkalnych w październiku br.

16 lat temu roczna dynamika sprzedaży domów mieszkalnych w USA osiągnęła swój najniższy poziom (-31,09 proc.) w grudniu 2007, a następnie rozpoczęła wzrost. W obecnym cyklu najniższy (oczywiście na razie) poziom rocznej dynamiki sprzedaży domów mieszkalnych na rynku wtórnym w USA osiągnięty został w styczniu br. (-36,91 proc.), a później również rozpoczął się wzrost. Obie sytuacje zdają się wykazywać spore podobieństwo. Można zastanawiać się, czy obecnie nie mamy do czynienia z podobną dywergencją.

USA, sprzedaż domów na rynku wtórym, dane miesięczne (źródło: Bloomberg)

Kurs EUR/USD można umieścić w obrębie trwającego od 2008 roku kanału trendu spadkowego. Kurs odbijał się od jego górnego ograniczenia w bieżącym roku. Kurs EUR/USD odbił się również w tym roku od linii oporu poprowadzonej przez jego lokalnego minima z przełomu 2016 i 2017 roku oraz z 2020 roku. Obecnie nagromadzenie linii oporu utrudniających wzrost kursu EUR/USD w średnim terminie wydaje się dosyć duże. 

EUR/USD, dane dzienne (źródło: Bloomberg)

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.