Lockdown hamuje GBP

05-01-2021 11:27
W poniedziałek szterling był najgorzej wypadającą walutą z koszyka G10 i choć we wtorek lekko się umacnia, to wizja lockdownu skutecznie powstrzymuje go przed większą aprecjacją.
Lockdown hamuje GBP

W poniedziałek po południu premier Johnson ogłosił, że ze względu na fatalną sytuację epidemiczną w kraju, jest zmuszony w trybie natychmiastowym wprowadzić lockdown na terenie całego kraju. W związku z przeciążeniem systemu opieki zdrowotnej również proces szczepień przebiega wolniej niż zakładano, ponieważ znaczna część personelu medycznego nie może oderwać się od bieżących obowiązków.

Lockdown nie ma ustalonej daty końcowej, a o luzowaniu obostrzeń mają decydować wskaźniki poprawy sytuacji epidemicznej oraz przeciążenie służby zdrowia. Przechodząc do obostrzeń, według rozporządzenia, zabronione będzie wychodzenie z domu z wyjątkiem niezbędnych potrzeb. Do potrzeb tych zaliczona została praca (choć zalecana jest zdalna tam gdzie tylko jest to możliwe), niezbędne zakupy, a także konieczność skorzystania z opieki zdrowotnej. W odróżnieniu od listopadowego lockdownu zamknięte będą również szkoły.

Nowa mutacja koronawirusa zbiera potężne żniwo, a Wielka Brytania alarmuje, że obciążenie służby zdrowia jest 40 proc. wyższe niż w szczycie marcowej fali zachorowań. W ciągu doby w kraju przybyło ponad 58 tys. nowych chorych.

Wprowadzenie lockdownu hamuje aprecjację GBP, a szterling wypada słabo na tle innych walut G10. W zasadzie jedyną walutą względem której funt uległ aprecjacji jest USD, który traci względem większości rywali.

dzienna zmiana kursu wybranych walut względem GBP, źródło: Bloomberg

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.