Lepsze od oczekiwań dane o PKB

29-01-2021 10:22
W ostatnim kwartale ubiegłego roku, niemiecki Produkt Krajowy Brutto wzrósł o 0,1 proc. kw/kw wynika z wstępnych szacunków, czym zaskoczył rynek.
Lepsze od oczekiwań dane o PKB

Konsensus prognoz zakładał utrzymanie się dynamiki PKB w największej europejskiej gospodarce na niezmienionym poziomie, tymczasem okazało się, że solidne wyniki przemysłu zbilansowały spadek wartości usług i finalnie PKB w 4 kwartale wzrosło o 0,1 proc. kw/kw. W ujęciu rocznym wygląda to nieco gorzej, gdyż odnotowano spadek o 2,9 proc. r/r. Wynik jest jednak lepszy od oczekiwań rynku, które kształtowały się na poziomie -3,2 proc. r/r.

Dobra sytuacja u największego partnera handlowego sprzyja również Polsce. PKB kraju nad Wisłą skurczyło się w 2020 roku o 2,8 proc. Silny wkład w mniejszy od oczekiwań spadek dynamiki stanowił eksport. Zdecydowanie kulały inwestycje, co nie powinno dziwić, ze względu na szalenie trudną sytuację wielu firm.

Złoty umocnił się po publikacji, a kurs EUR/PLN cofnął się w okolice 4,5320. Kurs wraca do kanału, w który poruszał się wcześniej. Bez reakcji na dane z Niemiec pozostało euro, z kursem EUR/USD w okolicy 1,2109.

Notowania EURPLN, interwał: H1, źródło: TMS BrokersNotowania EURPLN, interwał: H1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.