Lepsze nastroje w regionie; złoty mocniejszy

20-01-2021 11:04
Złoty i inne waluty regionu Europy Środkowo-Wschodniej korzystają na pozytywnych nastrojach rynkowych, gdyż wraca narracja przyspieszenia ożywienia globalnego i nadziei na wsparcie fiskalne (głównie w USA). EUR/PLN schodzi pod 4,5250; zyskuje forint i rubel.
Lepsze nastroje w regionie; złoty mocniejszy

PLN: Reuters opublikował wywiad z Cezary Kochalskim z Rady Polityki Pieniężnej, który stwierdził, że przestrzeń do obniżek stopy procentowej „jest mała, ale istnieje”. Dodał, że „biorąc pod uwagę aktualne dane i informacje o sytuacji gospodarczej, należy utrzymywać stopy procentowe na obecnym poziomie do czasu wejścia gospodarki na ścieżkę zrównoważonego rozwoju”.

Komentarz wpisuje się w dominujący przekaz RPP, gdzie bazowym scenariuszem jest utrzymywanie stóp procentowych be zmian, ale ryzyko przeważa po stronie obniżki niż podwyżki.

Złoty ma swobodną przestrzeń do umocnienia do 4,50, gdzie dopiero będą się wzmacniać spekulacje, czy nie jest to poziom graniczny, którego naruszenie będzie skutkować interwencją banku centralnego. Po rynku nie widać niepokojów, że interwencyjne osłabianie złotego może nastąpić wcześniej i poziomy w okolicach 4,54-5,45 są uznawane za atrakcyjne do sprzedaży.

EUR/PLN - wykres 1D; Źródło: TMS, Bloomberg

RUB: Poprawa apetytu na ryzyko pomaga rublowi podejść do zeszłotygodniowych szczytów (USD/RUB 73,20). Po poniedziałkowej presji związanej z zatrzymaniem opozycjonisty Nawalnego nie ma już praktycznie śladu. Rublowi pomaga też perspektywa wzmożonego popytu ze strony rosyjskich eksporterów, którzy będą zbierać środki pod rozliczenia podatkowe przed 25 stycznia.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.