Lepsza perspektywa dla niemieckiej gospodarki

16-03-2021 11:14
Z danych zgromadzonych w marcu przez instytut ZEW wynika, że przed niemiecką gospodarką rysuje się optymistyczna perspektywa na przyszłość. Minimalnie lepiej od oczekiwań wypada również bieżąca ocena koniunktury.
Lepsza perspektywa dla niemieckiej gospodarki

Opublikowana we wtorek ocena bieżąca koniunktury w Niemczech kształtuje się na poziomie -61 pkt. vs -62 pkt. oczekiwane. Z paczki danych przygotowanych przez instytut ZEW ważniejsza jest jednak ocena perspektyw, która minimalnie bije oczekiwania rynku. W marcu wskaźnik oceny perspektyw dla niemieckiej gospodarki wyniósł 76,6 pkt. vs 74 pkt. oczekiwane.

Wskaźnik rośnie 5 miesiąc z rzędu i jest najwyższy od września ubiegłego roku. W ankietach nie uwzględniono jednak potencjalnego wpływu zawieszenia szczepień produktem firmy AstraZeneca. Naszym zdaniem będzie on jednak niewielki, gdyż w miksie szczepionek w Niemczech większy udział mają produkty firm Pfizer i Moderna.

Odczyt ma ograniczony potencjał cenotwórczy. Zarówno rynek akcji, jak i FX poruszają się zgodnie z wyznaczonymi wcześniej kierunkami. Futures na niemiecki DAX zyskuje 0,3 proc., a notowania EUR/USD znajdują się w okolicy poziomów odniesienia przy 1,1930.

Notowania EUR/USD, interwał: H1, źródło: TMS BrokersNotowania EUR/USD, interwał: H1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.