Lagarde z EBC: trochę optymistycznie, trochę realistycznie

21-01-2021 15:17
Konferencja prasowa prezes EBC Lagarde nie należy do najciekawszych w historii. Prezes banku stwierdziła, że sytuacja gospodarcza rozwija się zgodnie z prognozami założonymi w grudniu, choć ryzyka przeważają po negatywnej stronie. Zaznaczyła jednak., że te ryzyka są mniej wyraźne niż wcześniej. Na tej opinii EUR/USD podszedł do 1,2170.
Lagarde z EBC: trochę optymistycznie, trochę realistycznie

Najważniejsze fragmenty konferencji:

  • Niepewność pozostaje wysoka, ryzyka dla wzrostu przeważają po negatywnej stronie
  • PKB prawdopodobnie skurczyło się w IV kw., jednak gospodarka rozwija się według scenariusza założonego w grudniowych prognozach
  • Negatywne ryzyka mniej wyraźne
  • Mieszane sygnały z gospodarki. Pozytywne: start procesu szczepień, umowa brexitu, ostateczne porozumienie nad planem odbudowy UE, silny sektor przesyłowy, wybory w USA. Negatywne: przedłużenie lockdownów, bardziej zaraźliwy szczep wirusa i słaba inflacja.
  • Lagarde apeluje o ambitne, skoordynowane działania fiskalne
  • EBC monitoruje rozwój sytuacji na rynku walutowym – jest to powtórka komentarza z poprzedniego posiedzenia w grudniu.

Ogólnie Lagarde nie wykazuje większego zaniepokojenia sytuacją w strefie euro (wzrost zakażeń, restrykcje) i choć wskazuje na przewagę negatywnych ryzyk to zachowuje ostrożny optymizm. Brak gołębich akcentów może uwolnić EUR z marazmu i pozwolić na ruch w górę. Na razie jednak rynek ostrożnie czeka. EUR/USD 1,2148.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.