Lagarde umacnia euro

23-05-2022 13:05
Europejski Bank Centralny prawdopodobnie podniesie swoją stopę depozytową z ujemnego poziomu do końca września. Jeśli inflacja ustabilizuje się na poziomie około 2% w średnim okresie, właściwa będzie dalsza stopniowa normalizacja w kierunku stopy neutralnej. Tak wynika z wpisu Christine Lagarde (prezeski EBC) we wpisie na blogu opublikowanym dziś.
Lagarde umacnia euro

Dodatkowo dowiadujemy się, że program APP zakończy się na początku III kwartału, co pozwoli na wzrost stóp procentowych. EBC jest mocno zdeterminowany aby osiągnąć cel inflacyjny na poziomie 2 proc. w średnim horyzoncie czasowym. Szefowa europejskiej instytucji dostrzega ryzyko stagflacji.

Jedną z niewiadomych jest to jak EBC poradzi sobie z sytuacją, kiedy gospodarka strefy euro znajdzie się w obliczu recesji w dalszej części roku.

Te informacje są potwierdzeniem jastrzębiego zwrotu EBC. Widać to w reakcji euro, które w relacji do dolara dynamicznie dziś zyskuje. EUR/USD znajduje się na poziomie 1,0675. Najbliższym technicznym oporem jest 1,08. Wzrosty głównej pary walutowej mogą być również napędzane ostatnią słabością USD. Dwie najbliższe podwyżki stóp procentowych przez Fed są już w pełni zdyskontowane przez rynek. Dolar jest mocno wykupiony. Naturalna wydaje się być korekta na walucie amerykańskiej.
 

Wykres EUR/USD, interwał dzienny, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.