Lagarde osłabia euro

20-03-2024 11:20
Dziś kurs EURUSD zdecydowanie zniżkuje. To w pewnym stopniu pokłosie słów Lagarde, które padły podczas konferencji we Frankfurcie. Szefowa EBC przyznała, że bank nie może zobowiązać się do z góry ustalonej liczby obniżek stóp procentowych nawet po ich rozpoczęciu. Będzie to bowiem zależeć od napływających danych.
Lagarde osłabia euro

Do tej pory wielu decydentów EBC wyraziło poparcie dla pierwszej obniżki stóp procentowych z ich obecnych rekordowych poziomów, najprawdopodobniej w czerwcu, a debata koncentruje się obecnie na tym, ile jeszcze nastąpi redukcji. Dziś Lagarde wydawała się próbować stłumić takie spekulacje, nawet przyznając, że napływające dane na temat płac i inflacji są zachęcające.

„Do czerwca będziemy mieli nowy zestaw projekcji, który potwierdzi, czy ścieżka inflacji, którą przewidywaliśmy w naszej marcowej prognozie, pozostaje aktualna” – powiedziała w przemówieniu we Frankfurcie szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde. Bank centralny strefy euro utrzymuje stopy procentowe na wysokim poziomie od czasu, gdy we wrześniu osiągnęły one rekordowy pułap.

Lagarde powtórzyła w środę, że czerwiec jest miesiącem, w którym decydenci rozważą obniżenie stóp procentowych. Jej przesłanie było ogólnie pozytywne, jeśli chodzi o ścieżkę inflacji, pomimo utrzymującej się niepewności geopolitycznej i krajowej presji cenowej, zwłaszcza ze strony usług.

Kurs EUR/USD w tym tygodniu "opuscił" krótkoterminowy kanał trendu wzrostowego i kieruje sięw stronę dołków z przełomu lutego i marca. Kolejnym wsparciem technicznym jest poziom 1,07 - minima z połowy minionego miesiąca. 

Wykres EUR/USD, dane dzienne, źródło: Tradingview

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.