Lagarde: EBC gotowy zrobić więcej, liczy też na udział rządów

19-11-2020 10:04
Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde wystąpiła prze Parlamentem Europejskim, gdzie zadeklarowała pomoc monetarną w obliczu drugiej fali pandemii, ale też zaapelowała o bezzwłoczne uruchomienie pakietów fiskalnych.
Lagarde: EBC gotowy zrobić więcej, liczy też na udział rządów

EBC „zareagował szybko i zdecydowanie na pierwszą falę, która uderzyła w gospodarki strefy euro” - powiedziała Lagarde. „Zajmiemy się obecną fazą kryzysu z takim samym podejściem i determinacją”.

Dodała, że program skupu aktywów PEPP był utworzony jako program wyjątkowy, tymczasowy, ale na razie razem z pożyczkami TLTRO pozostaje głównym narzędziem.

Środki budżetowe państw UE przeznaczone do walki z wirusem są ważnym elementem powiązań fiskalno-monetarnych i muszą być uruchomione bezzwłocznie.

Rynek powszechnie oczekuje, że na grudniowym posiedzeniu EBC dojdzie do przedłużenia okresu trwania programu PEPP i jego rozszerzenia prawdopodobnie o 500 mld EUR. Stąd słowa Lagarde nie są impulsem dla osłabieniem euro. EUR/USD osuwa się dziś rano do 1,1826 w obliczu generalnego umocnienia USD do głównych walut przy wzroście obaw związanych z pandemią.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.