Korekta na rynku akcji

20-09-2021 09:58
W poniedziałek ryzykowne aktywa znalazły się pod gigantyczną presją sprzedających z uwagi na problemy zadłużeniowe chińskiego dewelopera Evergrande. Znacząca przecena walorów sektora nieruchomościowego w Azji budzi obawy i skłania inwestorów do redukcji długich pozycji na rynku akcji.
Korekta na rynku akcji

W poniedziałek nieczynne są giełdy w Japonii oraz Chinach, ale przecena Hang Seng opiewa na ponad 3.7 proc. Wszystko za sprawą zamieszania wokół chińskiego dewelopera Evergrande, który ma gigantyczny problem z regulacją zobowiązań wobec obligatariuszy. W najbliższy czwartek deweloper powinien uregulować część zobowiązań, ale inwestorzy coraz bardziej obawiają się tego, że firma całkowicie utraciła płynność. 

Europejskie benchmarki reagują nerwowo, ale korekta nie jest przesadnie duża. Niemiecki indeks DAX traci około 1,8 proc. (około godzinę po otwarciu handlu na rynku kasowym). Notowania oscylują w okolicy 15200 pkt., niemniej z tendencją do ruchu w dół. 

Nastroje na pozostałych parkietach Starego Kontynentu są podobnie niedźwiedzie. CAC40 zniżkuje o 2 proc., a notowania terminowe indeksu FTSE100 zniżkują o 1,5 proc. Na krajowym podwórku WIG20 przeceniany jest o prawie 2 proc. Wśród krajowych blue chips broni się jedynie Dino. Pod presją sprzedających znalazły się pozostałe walory, a najsilniej zniżkują Tauron, Mercator oraz lider wzrostów z ostatnich tygodni JSW. 

Notowania instrumentu DE30, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.