Koniec roku to nie koniec świata

31-12-2020 13:28
31 grudnia na rynku panuje całkowity spokój. Rok się kończy, ale nie kończy się świat i inwestorzy dobrze o tym wiedzą.
Koniec roku to nie koniec świata

Rynek porusza się w kompletnym dryfie z jedynym odchyleniem kursu złotego, ale to już za sprawą NBP. Inwestorzy uporządkowali swoje portfele i jedyne czym się dzisiaj zajmują to podliczanie zysków oraz chłodzenie szampana.

2020 rok był zwariowany dla rynków finansowych, ale ci którzy przetrwali pandemiczne zawirowania z pewnością zaliczą go do bardzo udanych. Ostatniego dnia roku nikt nie chce szachować pozycją, a jedynie spokojnie przeczekać do pierwszej, noworocznej sesji. Inna sprawa, że i inwestować nie ma gdzie. Rynek FX charakteryzuje się dalece mniejszą płynnością niż normalnie, a większa część giełd nie działa, bądź działa w ograniczonym zakresie.

Główna para walutowa lekko się osłabiła, choć trudno szukać fundamentalnej przyczyny takiego ruchu. W dużej mierze, przy niskiej płynności, ruch powodowany jest domykaniem pozycji. Kurs wynosi 1,2270.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.