Inwestorzy w Europie pełni nadziei

06-04-2021 11:06
Indeks nastrojów europejskich inwestorów skoczył do poziomów niewidzianych od połowy 2018 r., wynika z badania Sentix. Oczekiwania dotyczące sytuacji ekonomicznej za 6 miesięcy wzrosły do najwyższego poziomu w historii, gdyż inwestorzy pokładają nadzieje w postępach procesu szczepień, które pozwolą na złagodzenie restrykcji.
Indeks nastrojów inwestorów Sentix; Źródło: Bloomberg, Sentix
Indeks nastrojów inwestorów Sentix; Źródło: Bloomberg, Sentix

Wraz z „masową ekspansją” polityki fiskalnej i ciągłym wsparciem monetarnym ze strony Europejskiego Banku Centralnego, „w nadchodzących miesiącach istnieje znaczne ryzyko inflacyjne” - stwierdziła firma Sentix.

Przy badaniach przeprowadzanych u progu trzeciej fali zachorowań, nie powinno dziwić, że inwestorzy spodziewają się, że za pół roku sytuacja będzie lepsza. Pocieszająca może być siła optymizmu, która sugeruje, że uczestnicy badania nie spodziewają się przedłużających się restrykcji, a raczej szybkiego restartu ożywienia, jak tylko zagrożenia covidowe znikną.

Odczyt jest umiarkowanie pozytywny dla EUR, gdyż indeks Sentix jest traktowany jako trzeciorzędny wskaźnik. EUR/USD jest nieznacznie wyżej na 1,1814. Pozytywne nastroje na rynku akcji wspierają popyt na EUR/USD, ale unijna waluta pozostaje obciążona ryzykiem negatywnych informacji zw. z trzecią falą zachorowań w Europie. Stąd zakładamy, że potencjał wzrostowy w najbliższych dniach jest ograniczony.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.