Inflacja z USA bez zaskoczeń

13-01-2021 14:46
Dane o grudniowej inflacji konsumenckiej z USA nie będą dziś powodem do podwyższonej zmienności USD i długu. Wzrost cen w ujęciu miesięcznym z godnie z oczekiwaniami wyniósł 0,1 proc., a inflacja bazowa wyniosła 0,4 proc. m/m.
Inflacja z USA bez zaskoczeń

W ujęciu rocznym CPI zwolnił do 1,4 proc. z 1,6 proc., nieco mniej niż wskazywał konsensus 1,3 proc., ale wychodzi tu kwestia zaokrągleń.

Z danych wybija się osłabienie popytu konsumentów w związku z nasileniem restrykcji oraz wzrostem liczby zachorowań, co utrzymało w ryzach presję cenową. Jedyną silnie rosnącą kategorią były ceny energii (4 proc. m/m) z powodu silnego wzrostu cen ropy naftowej.

Brak presji inflacyjnej powinien wyciszyć spekulacje o potrzebie szybszej normalizacji polityki pieniężnej Fed – mniej powodów dla wzrostu rentowności i wsparcia odbicia dolara. Reakcja rynku jednak jest niewielka. Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA spadają o niecały 1 pb do 1,122 proc. EUR/USD jest spokojny pod 1,1270.

EUR/USD - wykres 30min; Źródło: TMSDirect

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.