Inflacja w Wielkiej Brytanii nabiera tempa

17-02-2021 08:13
Z opublikowanych we wtorek danych o cenach dóbr i usług wynika, że inflacja konsumencka w Wielkiej Brytanii, wyniosła w styczniu 0,7 proc. r/r. Odczyt niemal nie różni się od prognoz, których konsensus wynosił 0,6 proc. r/r.
Inflacja w Wielkiej Brytanii nabiera tempa

Mierzony wskaźnikiem CPI wzrost cen w ujęciu miesięcznym wyniósł -0,2 proc. Wzrost inflacji powodowany jest przez wskaźnik bazowy, który wbrew oczekiwaniom rynku nie spadł, toteż na szczegóły przyjdzie chwilkę poczekać. Z pewnością widać, że wzrost cen wyhamował na początku roku.

Obecnie, dane o inflacji mają nieco mniejsze znaczenie dla decydentów monetarnych, a odczyt, który niemal nie odbiega od prognoz nie spowoduje zmiany nastawienia do luźnej polityki. Szterling całkowicie zignorował dane i w środę rano poddany jest presji umocnienia dolara. Kurs GBP/USD cofa się do poziomu 1,3880.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.