Inflacja w USA powyżej prognoz, dolar z zamęcie

13-04-2021 14:55
Wzrost cen w marcu w USA był wyższy od oczekiwań: 0,3 proc. m/m, prog. 0,2 proc. Wyższe ceny energii i inne efekty bazowe skutkują skokiem wskaźnika rocznego do 2,6 proc. r/r z 1,7 proc. w lutym. Nawet jeśli Fed spodziewał się okresowego podbicia inflacji, wyższy od prognoz wynik może podsycać spekulacje dotyczące wcześniejszego ograniczania luzowania ilościowego. Po odczycie EUR/USD jest... wyżej na 1,1924?
Inflacja w USA powyżej prognoz, dolar z zamęcie

Dane powinny być netto pozytywne dla USD, jednak reakcja jest przeciwna. Jak gdyby rynek po cichu liczył na jeszcze większe zaskoczenie i w takim kontekście dzisiejszy raport jest rozczarowaniem? Bez wątpienia dolarowi brakuje wsparcie w reakcji rynku długu, który raport CPI przyjmuje dość obojętnie – rentowność 10-latek obniża się o 2pb do 1,66 proc.

Dodatkowo zmiany cen rynkowe są zaburzone przez wcześniejsze zawirowania związane z informacją, że wstrzymują wykorzystanie szczepionki od Johnson&Johnson z powodu podejrzeń o zatory krwi.  Warto jednak pamiętać, że szczepionka od J&J został dopuszczona do użycia w USA dużo później niż szczepionki Pfizera i Moderny. Wykorzystanie szczepionki J&J jest 4-5-keorntie mniejsze niż pozostałych, w rezultacie zastopowanie użycia nie wpłynie istotnie na proces szczepień.

Jeśli już to obawy powinna mieć Europa, która już boryka się ze spadkiem zaufania do szczepionki AZ.

Zbyt wiele zamieszania może wpływać na pospieszne zamykanie długich pozycji w USD pod lepszy CPI, w wolumenie większym niż oferty gotowe odbierać sprzedawanego dolara.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.