Inflacja w USA najwyższa od 40 lat

12-01-2022 14:44
Inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych jest najwyższa od 40 lat. Grudniowy odczyt CPI wypadł na poziomie 7 proc. r/r, przy wskaźniku bazowym równym 5,5 proc. r/r. Dane, choć rekordowe, to nie wstrząsnęły rynkiem. Odczyt jest zgodny z oczekiwaniami. Wskaźniki inflacji niezmiennie są bardzo wysokie. Wzrost cen obserwowany jest właściwie we wszystkich kategoriach.
Inflacja w USA najwyższa od 40 lat

Rynek ocenia publikacje jako negatywną dla dolara, gdyż odczyty zgodne oczekiwaniami (choć bardzo wysokie) raczej nie spowodują nerwowych reakcji Rezerwy Federalnej. W środę J. Powell, szef Rezerwy Federalnej wystąpił przed Senacką Komisją Bankową. W trakcie przemówienia Powell wyraził oczekiwania względem poprawy sytuacji w łańcuchu dostaw, jednocześnie wyrażając gotowość do podwyżek stóp procentowych, jeśli inflacja pozostanie wysoka.  Powell podkreślił jednak, że działania będą nakierowane na wychodzenie z ultra-ekspansywnej polityki pieniężnej, a nie na gwałtowne chłodzenie gospodarki. Środowy odczyt doskonale koresponduje z wypowiedziami Powella, co powoduje odwrót od dolara i umocnienie indeksów.

Głęboko ujemne realne stopy procentowe ciążą dolarowi. EUR/USD wybija się z konsolidacji i wędruje w kierunku 1,14. Kilkanaście minut po publikacji notowania terminowe indeksów z Wall Street zazieleniły się.


Notowania instrumentu EURUSD, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.