Inflacja w strefie euro mocno przyspieszyła

02-03-2022 11:43
Inflacja w strefie euro przyspieszyła do rekordowo wysokiego poziomu. Wynik przerósł oczekiwania. Inwazja Rosji na Ukrainę jeszcze spotęguje, zatem w marcu odczyt będzie jeszcze wyższy.
Inflacja w strefie euro mocno przyspieszyła

Ceny konsumenckie wzrosły w lutym o 5,8% w porównaniu z rokiem ubiegłym. W poprzednim miesiącu odczyt wskazywał 5,1 proc. Mediana ekonomistów wynosiła 5,6 proc. Inflacja bazowa wskazała dynamikę na poziomie 2,7 proc.

Euro od jakiegoś czasu osłabia się a to dodatkowo potęguje wzrost cen. Ropa naftowa wyceniana we wspólnej walucie osiągnęła we wtorek rekordowo wysoki poziom. 
W sytuacji, gdy Europa znajduje się w trybie ożywienia, a pandemia zanika, decydenci utrzymują, że ograniczenie zakupów aktywów jest nadal ich celem. Sygnalizują jednak, że decyzja o zakończeniu skupu obligacji zostanie prawdopodobnie odłożona na później, ponieważ w centrum uwagi znajduje się ograniczenie skutków ubocznych wojny, która trwa na terytorium Ukrainy.
 
Po odczycie rentowność niemieckich obligacji 10-letnich wzrosła o cztery punkty bazowe do minus 0,040%. Dziś EUR/USD schodzi na coraz niższe poziomy osiągając nawet 1,1058. Od godziny 10:00 euro nieco zyskuje a kurs jest w okolicach 1,1090. 

Inflacja HICP (wstępna), zmiana r/r, źródło: Bloomberg

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.