Inflacja w Polsce rośnie ale słabiej od prognoz

29-05-2024 13:40
Dziś o 10:00 GUS podał wstępne dane na temat inflacji w maju. Ta urosła z poziomu 2,4 proc. do 2,5 proc. w ujęciu rok do roku. To wynik niższy od prognoz (2,8 proc.). W ujęciu miesięcznym otrzymaliśmy wzrost jedynie na poziomie 0,1 proc. podczas gdy konsensus zakładał 0,4 proc. Złoty w pierwszej reakcji osłabł. Kurs EUR/PLN znalazł się powyżej 4,26. Rentowności polskich obligacji obniżyły się, 10-latki spadły z 5,83 do 5,74. Dzisiejsze dane napędzają spekulacje, że RPP może wcześniej zacząć obniżać stopy procentowe.
Inflacja w Polsce rośnie ale słabiej od prognoz

Dzisiejsze dane są pozytywnym zaskoczeniem. Ceny urosły ale w sposób nieznaczny mimo powrotu stawki VAT na żywność w wysokości 5 proc. Inflacja bazowa zostanie zredukowana prawdopodobnie do pułapu poniżej 4 proc. Wciąż płace rosną w tempie dwucyfrowym, co będzie napędzać inflacje. W drugiej połowie roku zostanie ona podbita przez wyższe ceny nośników energii.

Dzisiejsze dane nie spowodują, że RPP zmieni swoje „jastrzębie” stanowisko i zacznie obniżać stopy w tym roku. Z pewnością Rada będzie chciała poczekać na kolejne dane dotyczące cen oraz te pokazujące w jakim tempie następuje odbicie polskiej gospodarki.  

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.