Inflacja rośnie nie tylko w Polsce

07-01-2022 11:12
Pomimo, iż odczyt inflacji dla strefy euro jest znacząco niższy niż opublikowany godzinę wcześniej wskaźnik dla Polski, to pozostaje najwyższy od czasu utworzenia unii monetarnej. Wartość preferowanego w strefie euro wskaźnika HICP wyniosła w grudniu 5 proc. r/r – wynika z wstępnych szacunków Eurostat.
Inflacja rośnie nie tylko w Polsce

Podobnie jak w innych regionach kluczowy wpływ na rekordowy odczyt miały ceny nośników energii, jednak rosnący ponad 2 proc. wskaźnik bazowy sugeruje, że inflacja ma szeroko zakrojony charakter. Tym samym nie spada presja z EBC, który pozostaje najbardziej gołębio nastawionym bankiem centralnym (spośród tych najbardziej istotnych). Wprawdzie z kierownictwa banku dobiegają jastrzębie głosy, ale zdaję się nie stanowić konsensusu.

Eurodolar reaguje relatywnie pozytywnie. Kurs rośnie powyżej 1,1310, niemniej wciąż tkwi w konsolidacji. Po południu uwaga rynku przeniesie się na dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA, które mogą podsycać zmienność na parach dolarowych.

Notowania instrumentu EURUSD, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.