Inflacja minimalnie hamuje

01-12-2020 10:14
Zgodnie z rynkowym konsensusem inflacja CPI wyhamowała w listopadzie z 3,1 do 3,0 proc. Skrajnie ujemne realne stopy procentowe są zatem balastem dla złotego, który jest równoważony przez solidną na tle innych państw dynamikę PKB (szybszy powrót do punktu wejścia w pandemię) oraz korzystną sytuację w bilansie płatniczym (nadwyżka C/A).
Dynamika CPI i stopy NBP. Źródło: Bloomberg
Dynamika CPI i stopy NBP. Źródło: Bloomberg

EUR/PLN spada dziś minimalnie w kierunku 4,47 (osuwa się 0,1 proc.), ale oczywiście za sprawą polepszenia się nastrojów na rynkach globalnych. Dolar pozostaje słaby, indeksy i kontrakty na indeksy wymazują wczorajszą zniżkę. Notowania pozostają w przedziale 4,46-4,51 i powinien ona zostać utrzymany w najbliższych dniach. Nie widzimy potencjału do dalszych zniżek, ale o akceleracji osłabienia można by myśleć dopiero po przełamaniu 4,51.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.