Ifo wskazuje na mniejszy optymizm w stosunku do przyszłości

24-11-2020 10:32
Jakkolwiek pogorszenie we wskaźniku oceny bieżącej było oczekiwane w związku ze wzrostem liczby zachorowań i zarządzonymi restrykcjami, badanie Ifo pokazało niepokojący wzrost pesymizmu w ocenie przyszłych perspektyw.
Niemcy: indeksy Ifo; Źródło: Bloomberg, TMS Brokers
Niemcy: indeksy Ifo; Źródło: Bloomberg, TMS Brokers

Wskaźnik oczekiwań instytutu Ifo spadł w listopadzie do 91,5 z 94,7 w poprzednim miesiącu, co oznacza większy spadek niż prognozowali ekonomiści (93,5). Perspektywy są szczególnie złe w usługach, gdzie tymczasowe zamykanie działalności i ograniczenia aktywności społecznej obniżają zyski i podnoszą ryzyko bankructwa.

Krajowe ograniczenia są bardziej skoncentrowane niż podczas pierwszej fali, ale eksport cierpi z powodu nasilenia się pandemii w całej Europie.

Jakkolwiek wnioski z badania Ifo sugerują mniejsze pokładanie nadziei w szczepionkach (w porównaniu do raportu PMI z wczoraj), to rynki oceniają dane w szerszym kontekście i dzisiejsze figury nie wywołują silnej reakcji.

EUR/USD po danych pozostaje stabilny przy 1,1875. DAX utrzymuje zwyżkę z otwarcia, ok. 0,9 proc.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.