Idzie odwilż?

30-03-2022 09:22
Rynki potrzebowały takich informacji jak ta z wczoraj. Choć od słów do czynów jest nadal daleko, na niektórych instrumentach widać było „rajd ulgi”. EUR/USD zawitał ponad 1,11, a dzisiejsze dane o inflacji z Niemiec mogą pchnąć główną parę walutową jeszcze wyżej. Moim zdaniem dolar jest mocno wykupiony, świadczy o tym fakt, że po ostatnich zdecydowanie jastrzębich wypowiedziach przedstawicieli Fed, nie zdołał się jakość szczególnie umocnić.
Idzie odwilż?

Wczorajsza reakcja rynków pokazuje, jak bardzo rynek liczy na pokojowe rozwiązanie. Szczególnie widać to po europejskim rynku akcji oraz euro. Niemiecki kontrakt na DAX (DE30) zdołał wyjść górą z konsolidacji, która utrzymywała się w od ponad tygodnia. Teraz sprawdzianem będzie okrągły poziom 15 tys. punktów. Ale do jego pokonania będą potrzebne realne działania wojsk rosyjskich, a konkretnie powrót na wschód Ukrainy.

EUR/USD urósł wczoraj o ponad 150 pkt. To dużo. Taka zmienność widziana ostatnio była 9 marca. Notowania dziś rano ponownie podchodzą pod techniczny opór wyznaczony przez ostatnie lokalne maksima. Rynek zaczął grać na zakończenie wojny (choć do jej końca wg mojej skromnej opinii jest jeszcze bardzo daleko), a przynajmniej na zakończenie najbardziej krwawej jej części. Przełamanie 1,1120 jest jak najbardziej realne a do tego mogą się przyczynić dzisiejsze dane o inflacji HICP z Niemiec (14:00) za marzec, która uwzględni już wpływ wojny. Jutro dodatkowo będziemy mieli inflacje konsumencką i producencką z Francji, co może być kolejnym pretekstem do kupna euro. Wg mnie ani dzisiejsze dane ADP oraz piątkowe NFP nie będą w stanie wesprzeć już i tak silnego, mocno wykupionego dolara amerykańskiego. Mogą go co najwyżej osłabić, gdyby odczyty były zdecydowanie gorsze od prognoz. Odwilż na froncie i ryzyko wysokich cen w długim terminie będzie nasilać presję na EBC i pod to rynek może w najbliższym czasie grać. Przełamanie 1,1120 na EUR/USD otworzy nam drogę do 1,1280. To jest jedynie 160 pkt., czyli tyle, ile główna para walutowa ruszyła się na wczorajszej sesji.

Wykres EUR/USD, interwał D1, źródło: TMS Brokers

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.