HUF: znaczne umocnienie forinta

17-10-2022 16:12
Kurs forinta węgierskiego zanotował w piątek gwałtowny wzrost po tym, jak bank centralny ogłosił "nadzwyczajne spotkanie" w celu rozwiązania problemu szybkich i nadmiernych strat kursowych. Spotkanie odbyło się w związku z wypowiedziami premiera Viktora Orbana, że ministerstwo finansów i bank centralny powinny działać wspólnie, aby w ciągu przyszłego roku zmniejszyć inflację co najmniej o połowę. EURHUF jeszcze przed weekendem spadł do poziomu 415,5 a dziś ruch na południe jest kontynuowany.

Bank centralny Węgier co prawda zakończył cykl podwyżek stopy referencyjnej (13 proc.). Wykorzystuje jednak inne narzędzia. Przed weekendem został podniesiony (do 25 proc.) górny przedział korytarza stóp procentowych, który jest określany przez oprocentowanie jednodniowych kredytów. Dodatkowo została wdrożona jednodniowa stopa depozytowa (18 proc.) a także swapy na rynku FX. Bank będzie bezpośrednio zaopatrywał się w dewizy (ze swoich rezerw walutowych), które będą wykorzystywane do importu energii.

Innymi słowy, bank centralny reaguje na deprecjację FX podejmując działania nadzwyczajne, używając wtórnych narzędzi monetarnych, aby stworzyć złożone środowisko korytarza stóp, które zaciemni przejrzystość polityki, a wszystko to w imię "elastyczności".

Wykres EUR/HUF, dane dzienne, źródło: Oanda TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.