GBP/USD blisko lokalnych szczytów

19-05-2021 09:41
Notowania GBP/USD zbliżyły się do lokalnych szczytów po danych o inflacji. W środę rano kurs oscyluje wokół 1,42 pkt., a rynek wykazuje apetyt na test ważnego oporu.
GBP/USD blisko lokalnych szczytów

Opublikowane w środę dane o inflacji z Wielkiej Brytanii wskazują na przyspieszenie wzrostu cen. CPI w ujęciu rocznym wzrósł w kwietniu do 1,5 proc. r/r (zgodnie z oczekiwaniami) wobec 0,7 proc. r/r przy okazji poprzedniego odczytu. Z pewnością wzrost cen wzmagany jest realizacją odroczonego popytu, który uaktywnił się po większym zniesieniu epidemicznych restrykcji. 

Takie środowisko oraz deklaracje Banku Anglii o niechęci do ujemnych stóp procentowych wspierają funta w średnim terminie. Dodatkowym czynnikiem windującym kurs „kabla” jest słabość dolara. indeks dolarowy jest w środę najniżej od początku roku, co pomaga walutom będącym w parze z dolarem. 

Od strony technicznej obserwujemy kontynuację przyspieszonego trendu wzrostowego, który z drobnymi korektami trwa od połowy ubiegłego roku. Ostatnia korekta miała miejsce po wyznaczeniu lokalnych szczytów przy 1,4240 i zepchnęła kurs do wsparcia z poziomu 1,3675. W środę obserwujemy apetyt na złamanie oporu biegnącego przy lokalnych szczytach, które otworzyłoby drogę do umocnienia w kierunku 1,4375 – szczyty z 2018 roku. 

Notowania instrumentu GBP/USD, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu GBP/USD, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.