GBP: zmiany w cięciach podatkowych umacniają funta

04-10-2022 10:27
Presja wyborców oraz własnej partii spowodowała, że Sekretarz Skarbu Wielkiej Brytanii - Kwasi Kwarteng – ogłosił wczoraj. że najwyższa stawka podatkowa w wysokości 45 proc. nie zostanie jednak zlikwidowana. GBP umocnił się.

Na tę wiadomość funt szterling zyskał. Para GBPUSD znajduje się aktualnie na poziomie 1,1390 podczas gdy jeszcze tydzień temu obserwowaliśmy okolice 1,0350. Kurs testuje lokalny opór techniczny. 

Rządowe plany daleko idących cięć podatkowych były głównie postrzegane przez rynki w krytycznym świetle, ponieważ spowodują one prawdopodobnie wzrost poziomu zadłużenia, co stawia pod znakiem zapytania stabilność finansów rządowych.

Zniesienie najwyższej stawki podatkowej wywołało protesty wśród społeczeństwa, ale ostatecznie zmiany te stanowią jedynie niewielką część mini budżetu przedstawionego przez rząd. Przypomnijmy, że propozycje polityków UK wywołały zawirowania na rynkach finansowych nieco ponad tydzień temu. Cofnięcie tych planów nie mogło zbyt wiele zmienić w postrzeganiu przez rynek finansów brytyjskiego rządu.

Być może rynek zacznie spekulować, że jeśli Kwarteng zareagował raz na presję rynków finansowych, to być może ulegnie ponownie i zgodzi się na dalsze ustępstwa.

Polityk zapowiedział, że przedstawi szczegółową prezentację swoich planów podatkowych 23 listopada.

Wykres GBP/USD, interwał dzienny, źródło: TMS Brokers

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.