GBP: wyższa sprzedaż detaliczna

23-04-2021 08:27
Marcowa sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii wzrosła o 5,4 proc. m/m, podczas gdy rynek oczekiwał wzrostu na poziomie 1,5 proc. m/m.
GBP: wyższa sprzedaż detaliczna

Dane o sprzedaży detalicznej kolejny raz pokazują jak mocno rozpędzona jest globalna gospodarka. Świetne dane makroekonomiczne z USA teraz potwierdzane są przez odczyty z Wielkiej Brytanii. Podobnie jak w danych z Polski, w Wielkiej Brytanii widoczne jest wyraźna poprawa sprzedaży w segmencie odzieży, co jest naturalnym efektem oczekiwań konsumentów odnośnie otwarcia gospodarki.

W takiej sytuacji należy z optymizmem spoglądać w przyszłość. Globalna gospodarka wchodzi w okres otwierania z dobrymi wskaźnikami i nawet jeśli uwzględnimy statystyczny efekt niskiej bazy, to w dalszym ciągu wskaźniki makroekonomiczne pokazują relatywnie dobrą kondycję gospodarki.

Funt zyskuje w piątek względem dolara, a kurs GBP/USD odbija do 1,3860. W parze z euro notowania szterlinga zatrzymały się w okolicy poziomów odniesienia, a więc przy 0,8675.  

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.