GBP: schłodzenie aprecjacji

18-01-2022 13:59
GBPUSD wykonuje korektę techniczną. Kurs znalazł się na ważnym technicznym wsparciu. Do tej pory siła funta wynikała z oczekiwań rynku dalszych podwyżek stóp przez BoE. W tym momencie lutowy wzrost kosztu pieniądza na Wyspach jest już w dużej mierze wyceniony. W sumie rynek oczekuje czterech ruchów w tym roku.
GBP: schłodzenie aprecjacji

Miesięczne dane o PKB, które zostały opublikowane w piątek, wskazują na kontynuację ożywienia w Wielkiej Brytanii. Dzisiejsze dane z rynku pracy  były mieszane. Stopa bezrobocia spadła do poziomu 4,1 proc. Gorzej wypadły wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Środowe dane o inflacji prawdopodobnie podkreślą, że konieczne jest dalsze zacieśnianie polityki monetarnej. Doniesienia o wyższych umowach płacowych oraz braki kadrowe mogą spotęgować obawy BoE o inflacji. Dlatego też rynek walutowy będzie z niepokojem czekał na to, co prezes BoE Andrew Bailey będzie miał do powiedzenia na ten temat podczas przesłuchania przed Treasury Select Committee w środę.

W tym momencie wydarzenia wokół premiera Borisa Johnsona nie wywierają presji na funcie. Jeśli jednak prawdopodobieństwo zmiany premiera w Wielkiej Brytanii wzrośnie, wówczas możemy zobaczyć reakcję rynku FX.

Kabel znalazł się na wsparciu technicznym wykonując jak na razie korektę techniczną. GBPUSD od momentu podwyżki stóp procentowych urósł z poziomu 1,3350 do 1,3748. Kurs tym samym wyszedł górą ze średnioterminowego kanału wzrostowego, który trwał od połowy ubiegłego roku.

 

Wykres GBP/USD, interwał dzienny, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne