GBP: poprawa w wynikach PKB

13-04-2021 08:16
Wstępne dane za luty z brytyjskiej gospodarki mówią o odbiciu nominalnego PKB w lutym o 0,4 proc. m/m. Wprawdzie rynek oczekiwał wzrostu o 0,5 proc. m/m, jednak odczyta nadal jest dalece wyższy od poprzedniego.
GBP: poprawa w wynikach PKB

Porcja danych z brytyjskiej gospodarki przynosi dobre informacje i dobrze nastraja przed kolejnymi miesiącami, w których zostanie zaobserwowany wpływ luzowania restrykcji epidemicznych. Istotny wpływ na odbicie PKB po styczniowych problemach miał sekto przemysłowy. W lutym produkcja przemysłowa wzrosła o 1 proc. m/m bijąc oczekiwania rynku (0,5 proc. m/m). W ujęciu rocznym produkcja skurczyła się o 3,5 proc. r/r. PKB na wyspach odbija, ale w dalszym ciągu pozostaje niższe niż przed wybuchem epidemii COVID19. W lutym ubiegłego roku wirus nie dotknął jeszcze Wielkiej Brytanii, toteż statystyczna baza nie jest zaniżona.

Wielka Brytania wchodzi z drzwiami do pokoju z napisem odbicie postpandemiczne. Gospodarka notuje poprawę w miesiącu, w którym nadal obowiązywały restrykcje, a dzięki dynamicznemu procesowi szczepień populacyjnych kraj będzie pierwszą dużą gospodarką Europy, która się otworzy. Obecnie trwa stopniowe łagodzenie restrykcji począwszy od branż najsilniej dotkniętych lockdownem, co w kolejnych miesiącach poprawi odczyty z sektora usług.

Funt jest we wtorek dość silną walutą, a w przestrzeni G10 oddaje pole jedynie dolarowi. Kurs GBP/USD oscyluje wokół 1,3750, a notowania EUR/GBP zbliżają się do 0,8653. Futures na indeks FTSE100 zwiastuje korekcyjny początek sesji giełdowej.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.