FX: odreagowanie po porannym zatrzęsieniu

07-12-2020 15:17
Poranna ucieczka od ryzyka, dla której katalizatorem była przecena funta po niepokojących wieści znad stołu negocjacyjnego brexitu, zaczyna przemijać na starcie handlu w Nowym Jorku. Reakcja sugeruje, że mieliśmy do czynienia z dostosowaniem pozycji (realizacja zysków?) niż z istotna zmianą nastawienia inwestorów.
Zmiana wartości wybranych walut vs USD; Źródło: Bloomberg
Zmiana wartości wybranych walut vs USD; Źródło: Bloomberg

GBP/USD zanurkował z okolic 1,3430 do 1,3220 po prasowych doniesieniach, że premier Wielkiej Brytanii Johnson jest gotów odejść do negocjacji handlowych. Podczas briefiengu dla unijnych ambasadorów szef unijnego zespołu negocjacyjnego Barnier był „raczej przygnębiony” szansami osiągnięcia porozumienia, stwierdził jeden z anonimowych dyplomatów.

Ale po południu na rynek wraca stabilizacja, a na crossach walut G10 z USD widać próby okazyjnego podkupywania dołków. Sam GBP/USD odbija do 1,3325. Mocniejszy jest też EUR/USD na 1,2137 odbijający z 1,2079. Podobnie AUD/USD wymazuje korektę 0,7372 do 0,7424.

O technicznych powodach korekty świadczy też brak mocniejszych wahań walut rynków wschodzących. EUR/PLN w pierwszej części dnia typowo podbił do 4,48, by teraz wracać w kierunku 4,46. Złoty utrzymuje trend boczny. Mimo braku oznak zbliżania się do porozumienia między polskim rządem a UE w sprawie unijnego budżetu, rynek nie reaguje wzrostem premii za ryzyko i czeka na rozstrzygnięcia szczytu unijnego 10-11 grudnia.

Podobnie EUR/HUF rano wzrastał do 360, ale teraz wraca do 359 – dość skromne wahania bez oznak podwyższonej presji.

Pomimo porannej siły USD i spadków cen ropy naftowej, USD/RUB tylko przejściowo podciągnął do 74,50, a po południu widać kontynuację spadków – teraz 73,60.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.