Funt względem euro najsilniejszy od marca, GBP/USD wraca ponad 1,39

18-02-2021 12:02
Czwartkowy poranek przynosi odwrót od dolara, ale uwagę najbardziej przyciąga siła funta brytyjskiego. GBP/USD skoczył z okolic 1,3850 do 1,3925, podczas gdy EUR/GBP na 0,8666 jest najniżej od marca.
Funt względem euro najsilniejszy od marca, GBP/USD wraca ponad 1,39

Nie widzimy szczególnej informacji mogącej tłumaczyć siłę funta. Pozostaje tylko podtrzymywany od początku tygodnia klimat wokół waluty skupiony na szybkim tempie zaszczepień przeciw COVID-19 w Wielkiej Brytanii (ponad 15 mln osób). Rynek stawia na szybsze wyjście Wielkiej Brytanii z restrykcji.

Liczba podanych dawek szczepionki przeciw COVID-19 na 100 mieszkańców

Funt mocniej reaguje na okresy osłabienia dolara i wzrostu apetytu na ryzyko, co może wynikać z niskiego stanu posiadania GBP w portfelach po latach podwyższonej premii za ryzyko brexitu. Odbudowa pozycji pozwala funtowi częściowo uniewrażliwić się do wahań sentymentu (mniejsza presja na redukcję krótkoterminowych pozycji spekulacyjnych).

Przy niejasnym nastawieniu rynku względem dolara (po dwóch dniach mocnych wzrostów przychodzi korekta), idiosynkratyczne przewagi innych walut G10 są bardziej wyraźne. Pod tym kątem temat tempa szczepień jest solidnym argumentem, by kupować funta np. wobec euro.

W tym miejscu trzeba jednak zaznaczyć, że budowanie nastawienia do waluty w oparciu o decyzje polityczne może być ryzykowne i łatwo podatne na zwroty. Jeśli rząd brytyjski przyjmie wolniejsze tempo luzowania restrykcji, może to utemperować optymizm w stosunku do funta.

Od strony technicznej GBP/USD dalej celuje w psychologiczny poziom 1,40. Dalej dopiero poziomy na 1,4242 i 1,4347 po szczytach z marca i kwietnia 2018 r. są długoterminowymi oporami, które od strony technicznej mogą być przeszkodą w dłuższym horyzoncie.

EUR/GBP przełamał majowe minima na 0,8671. Kolejnego oporu trzeba szukać w kwietniu 2018 r. na 0,8621. Niżej wsparciem jest 0,8473 po dołku z marca 2019 r.

EUR/GBP - wykres tygodniowy; Źródło: Bloomberg

W średnim terminie pozostajemy sceptycznie nastawieni wobec utrzymania siły funta. UE dogoni Wielką Brytanię z tempem zaszczepień, a Londyn dalej będzie borykał się z negatywnymi konsekwencjami ekonomicznymi brexitu. W dłuższym horyzoncie oczekujemy odbicia EUR/GBP w rejon 0,89-0,90.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.